Nakupování v galeriích jako je Temu.
V posledních měsících hoří diskuse o nákupních galeriích, jako jsou Temu, Shein či Trandyol, kde nakoupíte mnohokrát levněji než u našich e-shopů. Nemohla jsem nereagovat na některé diskuse, které se objevují pod články o těchto tématech.
V podstatě jde o jednoduchou věc. Čeští obchodníci si stěžují, že nedodržování některých zákonů a různých certifikací zboží, ničí jejich podnikání a na druhé straně stojí velká část spotřebitelů, kteří na tato čínská tržiště nedají dopustit.
Mnoho komentujících osočuje české e-shopy, že pouze překupují zboží, které následně prodávají s marží 400 % či podobně. Také je hodně zmiňováno, že české e-shopy nejsou schopny si udělat ani vlastní fotky a podobně.
Ale možná je to trochu všechno jinak, než si mnoho lidí myslí. Ano, je pěkné koupit si například pánské boxerky za 40 Kč z Temu, ale uvědomujeme si dostatečně, co to znamená? Uhlíková stopa při dopravě, naprosto otřesné pracovní podmínky, které vládnou v tamních fabrikách, nekvalitní materiály či materiál, který obsahuje škodlivé látky. Nemluvě o neplacení cla, daně a podobně.
Tedy, i když obchodník z ČR toto zboží doveze, tak to vše zaplatí a cena nákupu je ne 40, ale třeba 90 a tak nemůže prodávat zboží za 40 Kč, pokud bude dodržovat zákony. Nemluvě o firmách, které vyrábí z ČR z kvalitních materiálů a regulovaných certifikáty na kvalitu.
Obecně fotky, které jsou u zboží ukazovány jsou většinou kradené právě v Evropě či USA a používány právě Temu či Aliexpressem. A lidé to vidí opačně, že naši obchodníci ani nevymění fotky. Ano někdy to tak opravdu je, ale z větší části jsou produktové fotky kradené právě čínskými výrobci.
A to nemluvě o kopírování značek. Například jsem viděla diskusi o trenýrkách Calvin Klein, které stojí údajně na Temu 180 Kč za tři kusy. Pochybuji, že je to originál a tím výrobce a prodejce porušuje nejen zákony u nás, ale v celém světě, nemluvě o porušování autorského zákona a padělání výrobků.
Když někdo chce nakoupit na Temu, tak proti tomu samozřejmě nic nemám. Ale je nutné si uvědomit, že se vystavuji riziku absolutní ztráty osobních údajů, údajů o platební kartě, která může být zneužita a naprostá nemožnost nějak reagovat, či se dokonce soudit, v případě odcizení financí z účtu, či jiných nepříjemností.
O reklamaci nemluvě. Český obchodník, i ten který jen zboží překupuje, musí dodržovat zákony, a tak je možné zboží reklamovat, podat stížnost, kterou bude řešit ČOI, či se soudit v případě neuspokojivé nápravy. Dokonce máte 14 dní na odstoupení od smlouvy bez udání důvodů. To na tržištích z Činy opravdu nečekejte. A argument, že za 40 Kč klidně ty trenýrky hodím do koše a nebudu je reklamovat či vracet, je zcela neekologické. Takže každý, kdo přemýšlí alespoň trochu ekologicky a šetrně k naší planetě, by toto neměl dělat.
Každopádně jsem se chtěla k tomuto tématu také vyjádřit a názor o této problematice nechám na vás. Ať už je to jakékoliv, za několik let uvidíme, kam se trh v Evropě posune.