Zníčí nás umělá inteligence?
Rozhodně nejsem člověk, který by byl proti pokroku. Také si nemyslím, že nás umělá inteligence (AI) v blízké době zahubí nebo nás napadne. Ale neubráním se pocitu, že se až příliš poddáváme moderním technologiím, kterým zřejmě zcela dobře ještě nerozumíme.
Dnes jsem četla článek o tom, jak mladí čeští podnikatelé zavádějí umělou inteligenci a virtuální asistenty jako psychologickou poradnu. Jedná se o aplikaci, která se zatím rozšířila spíše v USA, přesto, že ji vyvíjejí čeští startupisté.
Jedná se o aplikaci, která pomůže dle zakladatelů zprostředkovat terapeuta v případě, že je ten reálný nedostupný nebo je pro někoho moc drahý. Tedy je to jakýsi mezistupeň mezi člověkem a samomluvou řekla bych.
Použiji tedy tuto aplikaci jako příklad mých myšlenek. V první řadě mi vadí, že budu mluvit se „strojem“, který mi v hlavě evokuje film Terminátor a centrum inteligence Cybertron. I když je to jen filmová představa režiséra, tak mi připadá, jakoby předpovídal budoucnost. Takový „Cybertron“ vás poslouchá a radí vám, jak nakládat s vašim životem. Minimálně to může být nebezpečné pro lid, kteří se v moderních technologiích příliš neorientují nebo se je snaží zneužívat.
Vadí mi na tom, že budu nějakému „stroji“ svěřovat své myšlenky, pocity a důvěrnosti a nevím, jak je s nimi vlastně nakládáno. Co když někdo poslouchá? Co když data uniknout do nesprávných rukou? Ano je pravda, že v případě akutního nebezpečí se aplikace může spojit s odborníky a danému člověku pomoci třeba v případě, že přemýšlí o sebevraždě. To je pravda, ale co ostatní, kteří se chtějí svěřit?
Může se samozřejmě stát, že i lidský terapeut zneužije intimních informací, ale to je lidské selhání a nebude mít nejspíš takový dopad jako informace zadané do umělé inteligence, které navíc budou zřejmě navždy někde uloženy.
Když odbočíme od terapie i jinam, tak by mě zajímalo, co se děje s daty, které shromaždují aplikace s umělou inteligencí vytvářející obrázky, texty, rady a mnoho dalšího. Každá informace, kterou zadáte může být analyzovaná a použita na trénink právě umělé inteligence. Tím se z AI stává neuvěřitelně nebezpečná zbraň, která může být smrticí v nesprávných rukách.
Rozhodně si nemyslím, že vás začne ignorovat váš kávovar, nebo že vás napadne. Ale informace v nesprávných rukách mohou být fatální. Proto si myslím, že se až příliš jednoduše necháváme vtáhnout do tajů umělé inteligence a rychle ji podlehneme z lenosti přemýšlet samostatně a z hlediska ulehčení práce.
Umělá inteligence je skvělým nástrojem v mnoha oborech, kde skutečně pomáhá a může být využita ve prospěch lidstva. Jenže má to i své možné temné stránky. V hlavě mi vyvstává hned několik otázek. Kam jdou informace zadané do aplikací či webů s umělou inteligencí. Jak v budoucnu rozeznáme, která informace je fake, která je pravdivá, když bude umělá inteligence dokonalejší. Nespoléháme se až příliš na něco, co může okamžitě vrhnout civilizaci do středověku v případě blackoutu? 99% všech věcí, které denně používáme řídi v podstatě „roboty“, které ale nemají city a zatím se neumí rozhodovat zaplať pánbůh, podle emocí.
Jak takový „robot“ odhadne lidský faktor, když bude zrovna potřeba. To je jen několik otázek, které mě napadají v souvislosti s umělou inteligencí. Proto si uvědomte, co si můžete dovolit dát za informace těmto „robotům“ a co by raději mělo být před nimi uchráněno. Mnoho lidí totiž zcela bez uvážení svěřuje své nejdůvěryhodnější informace s těmto „robotům“, aniž by si uvědomili, jaký to může mít na ně v budoucnu dopad.