Komentář týdne: Firmy vydělávající na lidském neštěstí. Vlády to podporují.
Po přečtení nadpisu se vám možná ihned vybaví mnoho odvětví, která jsou postaveny na vydělávání na lidském neštěstí. Obchodování se sociálními byty, machinace s dávkami a podobně. Ale tentokrát mám na mysli něco jiného.
Sazkové společnosti, půjčky a podobně. Tyto firmy, sice podnikají dle zákona, ale je z jejich podnikání cítit pachuť hořkosti. Lidé, kteří díky hazardu či lichvářským úrokům přišli o vše, je docela mnoho. Navíc se stává, že lidé, kteří přijdou o vše, si vezmou ze zoufalství sami život.
To vše vlády zemí podporují. A proč? Jednoduchá odpověď jsou peníze. Státy z těchto věcí mají spoustu peněz a tak nás masírují reklamy v televizi či na internetu, kde jsou nabídky půjček či sázkových příležitostí na denním pořádku.
I ten, kdo by si normálně půjčku nebral či nehrál hazardní hry, tak je téměř vtažen to tohoto světa a zcela ovládnut jejich psychologickou strategií, aby tam utratil i ten poslední halíř, který má. Smutné na celé věci je, že tyto firmy z vás chtějí vysát i to, co vlastně nemáte.
Dokud bude co brát, tak brát budou a půjdou na to propracovanou psychologickou strategií. Zvláštní je, že se podařilo celosvětově prosadit zákaz reklamy na cigarety a nepodařilo se zakázat v televizi a na internetu dávat reklamy na hazardní hry.
Přitom hazardní hry jsou mnohem drakoničtější než kouření. Sázení či lichvářské úroky vás zničí nejen finančně, ale i fyzicky a psychicky. To ovšem vládám států nevadí, protože miliardy tečou do státní kasy. I přesto, že se na „oko“ dělá mnoho věcí jak zabránit závislostem, tak tomu vlastně tak není.
Firmy vyrábějící cigarety se pokouší stárnoucí generaci kuřáků vyměnit lákáním často i nezletilých na závislost na tabákovém průmyslu. Stejně tak, jakmile vám odzvoní 18. rok věku, tak na vás začne útočit svět blikajících automatů a nabídky na rychlé statisíce, díky kterým si můžete splnit své sny.
Bohužel dost často takové věci končí tragicky, a lidé se z těchto „hříchů“, pokud jim propadnou, vzpamatovávají roky i desetiletí. Pokud se jim vůbec podaří z tohoto systému vystoupit.
Proto se ptám. Kde je morálka, která by televizním stanicím neumožnila několikrát denně vysílat reklamy na hazardní hry, nesmyslné půjčky a podobně. O internetových vyhledávačích a sociálních sítích nemluvě, které nepřímo podporují podvody, v podobě podvodných reklam, které nezastaví vůbec či včas. A to opět z jediného důvodu. Jdou jim z toho obří peníze.
Napadá mě pak myšlenka, že vlastně mocní „1 % lidí na světě“ se snaží vyždímat celý svět pro sebe a držet ho tam, kde potřebují, aby ho mohli přímo či nepřímo ovládat. Firmy, lidé mající neomezené množství peněz a moc jsou někdy až nebezpeční pro ostatní společnost. Sice ne přímo, ale tím jak působí na chod věcí, které mohou ovlivnit.
Nedejme tedy od teď již šanci těmto firmám, aby nad námi zvítězily a dávejte si pozor na své investice, rozhodování a utrácení. Nedopřejme jim zničit naše sny a snažme se udržet svobodnou mysl.