Je TEMU opravdu nebezpečné? Nebo vedou české e-shopy protiútok proti čínskému tržišti?
V poslední době se kolem čínských či tureckých tržišť napsalo opravdu hodně. Někteří tržiště velebí a někteří je zatracují. Dokonce i ČOI varuje před některými nákupními galeriemi. Ale co je vlastně na tom pravdu a jak to je doopravdy?
Když se podíváte na komentáře pod některými články, které řeší problematiku ohledně nákupních tržišť, tak zjistíte, že mnoho lidí nehledí na rizika a nakupují, hlavně kvůli extrémně nízké ceně. Na tom by nebylo nic špatného, že zákazník chce nakoupit za co nejnižší cenu, ale opravdu se takový nákup vyplatí?
Takový nákup má několik pro a proti. Výhodou je v podstatě jen cena produktů. Zboží většinou dorazí za hodně dlouhou dobu, a navíc je často nekvalitní. I když čteme v komentářích argumenty, že je zboží funkční, tak jsou produkty z těchto tržišť, kterým by se lidé měli rozhodně vyhnout.
Jsou to například kosmetické přípravky, krémy, elektronika a mnoho dalšího, co není nijak regulováno a nesplňuje žádné evropské parametry. Takové zboží může člověku dokonce ublížit. Dokonce i oblečení pro děti i dospělé dle průzkumů obsahovalo mnohokrát chemické a nebezpečné látky, které nejsou pro zdraví vhodné.
Problém zvaný TEMU
Problém je v tom, že nikdo neví z čeho je výrobek vyrobený a jaké látky obsahuje. Natož nakupovat nějaké potravinové doplňky nebo léky. To by byl vyloženě hazard se zdravím.
Nechci také říci, že je vše co se na TEMU a jemu podobných aplikací prodává, ale je velké riziko, že budou věci nekvalitní a toxické. Lidé často nadávají na české obchodníky, že nakupují v Číně a následně to prodávají s marží 500% a podobně. Ano, někteří to tak skutečně dělají. Ale ti poctiví i kdyby v třetích zemích nakupovali, tak platí daně, clo a podobně. Navíc si hlídají kvalitu zboží a berou na sebe další rizika spojená s nákupem v těchto zemích.
Musí dodržovat zdejší zákony a to se také vztahuje na zboží, které prodávají. Také si mnoho kupujících neuvědomuje, že obrázek, který je na tržištích prezentovaný, je často kradený z evropských obchodů a jedná se o mnohem méně kvalitní kopie.
Prodejci v ČR
Rozhodně to neznamená, že prodejce v ČR kupuje zboží v Číně, ale že třeba byla zneužita jeho značka, fotky a patent na výrobky, které se prodávají jako kopie právě z Číny.
Dalším rizikem nákupu na aplikacích z Číny, Turecka a podobně, spočívá v bezpečnosti citlivých údajů a finančních prostředků, které má nakupující na svých účtech. Může se stát, že budou takové informace zneužity a vlastně ani neví, jak takový obchod s informacemi nakládá.
Stejně tak vrácení či reklamace zboží je často velice komplikované. Mnoho lidí spoléhá na to, že zboží za pár desítek korun nebude reklamovat a rovnou ho zahodí. Ale také si neuvědomují, že tím podporují znečišťování planety rychlou módou, haldou odpadků nepotřebného zboží a podobně. Nemluvě o pracovních podmínkách, které panují ve fabrikách v těchto zemích, kde se porušují lidská práva a často tam pracují také děti.
Už jen tedy z morálního hlediska se dá říci, že je nakupování na takových aplikacích jako je Temu, Shein a podobných, velice diskutabilní. Je pravda, že určité procento výrobků se vyplatí nakoupit levněji u čínských výrobců, ale je třeba si dobře vybírat a zvážit od jaké firmy nakupujete.
Mnoho firem má v Číně své fabriky, nebo nakupují zboží od tamních fabrik. Ale také si hlídají kvalitu, materiál, ze kterého je výrobek zhotoven a podobně. Nechci říci, že vše z Číny či Turecka je špatné, ale je třeba vědět co a kde nakupovat.
Kontrolujte proto při nakupování také certifikáty, které výrobky mají. Jaké materiály byli použity a mnoho dalšího, než nakoupíte za výhodně nízkou cenu. Je pravda, že nakupování se poslední roky hodně mění a tak je třeba se také tomuto trendu přizpůsobit jako spotřebitel a nekupovat hned vše, co vypadá výhodně a skvěle.